Akwarium na Skwerze Kościuszki

Akwarium Gdyńskie to obecna nazwa placówki powstałej w 1971 roku. Początkowo nazywana była Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Przemianowanie nastąpiło w 2003 roku. Pierwsze próby otwarcia w Gdyni muzeum morskiego miały miejsce już w latach 20. i 30. XX wieku. Jednak w skutek wybuchu II wojny światowej nie ukończono budowy budynku przy alei Jana Pawła II 1. Do tematu powrócono po zakończeniu działań wojennych. Jednak rozbudowa rozpoczęła się dopiero 1969 roku.

Koralowce Twarde

Koralowce Twarde (źródło: www.akwarium.gdynia.pl)

Rozwój oceanarium - edukacja

Prace w oceanarium odbywają się nadal, gdyż stale powiększa ono swoją ekspozycję i ofertę edukacyjną. Mamy tu możliwość podziwiania stworzeń morskich jak i słodkowodnych a także akwateraria, w których zamieszkują zwierzęta żyjące na granicy wody i lądu. Programy edukacyjne są szczególnie ciekawe dla najmłodszych odwiedzających akwarium. W trakcie unowocześniania w powstała Sala Kinowo- Konferencyjna oraz sale wyposażone w mikroskopy i komputery, przeznaczone do prowadzenia zajęć laboratoryjnych.

Kolejną nowością była oddana w 2007 roku tzw. Sala Mokra- jest ona miejscem niezwykle chętnie odwiedzanym przez dzieci, gdyż mają one tutaj niepowtarzalną możliwość aby włożyć rękę do akwarium i pogłaskać rybę. Innym miejscem ciekawym dla najmłodszych jest tzw. Sala Przedszkolna – wypełniona morskimi pluszakami.

Pławikonik żółty

Pławikonik żółty (źródło: www.akwarium.gdynia.pl)

Najciekawsze okazy w akwarium

Gdyńskie Akwarium posiada w swoich zbiorach około 1500 organizmów żywych pochodzących z całego świata. Z całą pewnością do najciekawszych należą:

  • różne gatunki rekinów, w tym rekin marmurkowy,
  • skrzydlica ognista,
  • węgorz elektryczny,
  • strzelczyk indyjski,
  • arowana srebrna,
  • czy uwielbiana przez dzieci rybka nemo czyli błazenek.

Wielką atrakcją obiektu jest żywa rafa koralowa umieszczona w zbiorniku o pojemności 3000 litrów. W tym miejscu możemy podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, koralowce miękkie, a także zwierzęta bezkręgowe jak np.:

  • skrzypłocz,
  • przydacznia niebieska,
  • ośmiornica olbrzymia.

Godziny otwarcia Akwarium Gdyńskiego:

1 kwiecień- 31 maj09:00 - 19:00 (kasa 09:00 - 18:30)
1 czerwiec- 31 sierpień09:00 - 20:00 (kasa 09:00 - 19:30)
1 wrzesień- 31 wrzesień09:00 - 19:00 (kasa 09:00 - 18:30)
1 październik- 31 marzec10:00 - 17:00 (kasa 10:00 - 16:30)

W sezonie letnim akwarium jest bardzo oblegane przez turystów, chętnych do podziwiania pięknych stworzeń, dlatego warto wybrać się do niego w godzinach popołudniowych aby uniknąć długich kolejek.

Skrzydlica ognista

Skrzydlica ognista (źródło: www.akwarium.gdynia.pl)

Ceny biletów są wyszczególnione na oficjalnej stronie placówki: www.akwarium.gdynia.pl